Po zawodówce czeka na Ciebie jeszcze wiele możliwości rozwoju. Wbrew powszechnym przekonaniom, ukończenie szkoły zawodowej nie zamyka jej absolwentom drogi do dalszego rozwoju. Jest wiele dróg, którymi możesz podążyć po zdaniu egzaminu zawodowego. Pójście do pracy jest tylko jedną z nich. Na osobę, która skończyła tak zwaną „zawodówkę” czeka wiele możliwości. Zupełnie obala to mit jakoby szkoła zawodowa była zarezerwowana dla słabszych uczniów, którzy nie mają potencjału i perspektyw. Wręcz przeciwnie! Osoby zdecydowane na konkretny zawód pod wieloma względami wyprzedzają swoich rówieśników.. Przed nimi też mogą otworzyć się rozmaite ścieżki kariery.
Długa droga do matury
Zdanie egzaminu zawodowego to początek bardzo ciekawej przygody związanej z nowo nabytymi kwalifikacjami. Jeśli jednak nie chcesz od razu po zawodówce iść do pracy, możesz zdecydować się na pójście do technikum, którego ukończenie może prowadzić do matury. Jest to jednak opcja dla osób cierpliwych, którym nie spieszy się do szybkiego wejścia na rynek pracy. Nauka w technikum trwa pięć lat. Jest to natomiast jedna z popularniejszych dróg do uzyskania przepustki na studia. Aby dostać się do technikum, należy złożyć dokumenty w wybranej placówce. Wśród nich powinno się znaleźć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz szkoły zawodowej. O przyjęciu decyduje ilość uzyskanych punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty oraz dodatkowe osiągnięcia.
Gdy po zawodówce się spieszymy…
Drugą opcją jest zapisanie się do liceum dla dorosłych o wybranym profilu. Jest to idealne rozwiązanie jeśli jesteś osobą, która jest zdecydowana, by zdawać maturę, a jednocześnie chciałbyś wykonywać pracę w zawodzie. Przy odpowiedniej organizacji czasu oba te cele są możliwe do osiągnięcia. Jedynym warunkiem przyjęcia do liceum dla dorosłych jest pełnoletniość i przedłożenie wszystkich niezbędnych dokumentów w określonym terminie. W niektórych placówkach pobieranie nauki jest płatne, jednak można udać się również do szkół darmowych.
„Wymarzone” studia?
Po uzyskaniu matury, osoba, która posiada kwalifikacje zawodowe, może złożyć dokumenty na studia: zarówno dzienne, jak i zaoczne. Obecnie studia są bardzo powszechne i przy rekrutacji może okazać się, że dokument potwierdzający wyższe wykształcenie będzie decydował o przyjęciu do pracy, nawet jeśli kandydat nie wypada lepiej pod względem umiejętności na tle innych. Oczywiście studiowanie to żaden przymus – jest to tylko jedna z dróg, jaką można obrać, by podnieść swoje kwalifikacje w zawodzie. Studia licencjackie trwają zwykle 3 lub 3,5 roku, magisterskie natomiast 1,5 roku lub 2 lata. Istnieje możliwość wybrania studiów jednolitych, wtedy nauka trwa 5 lat.
Kolejny zawód po zawodówce?
Wiele osób po ukończeniu szkoły zawodowej decyduje się na zapisanie do szkoły policealnej. W tego typu placówce można zdobyć uprawnienia do wykonywania rozmaitych zawodów, chociażby asystenta stomatologa, optyka, opiekuna, a nawet programisty. Zwykle nauka w szkole policealnej trwa od 1,5 do 3 lat i kończy się egzaminem. Warunkiem przyjęcia do szkoły policealnej jest ukończenie szkoły średniej oraz złożenie dokumentów w odpowiednim terminie.
Zero presji!
Jako absolwent szkoły zawodowej nie musisz zaraz po egzaminie wchodzić na rynek pracy. Jest mnóstwo możliwości, które pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Przydadzą Ci się one, szczególnie na stanowiskach dobrze płatnych, na które jest wielu kandydatów. Jeśli zdałeś egzamin zawodowy to masz wiele perspektyw i możesz bardzo szybko przewyższyć umiejętnościami swoich rówieśników, wybierających liceum. Pamiętaj, że szkoła zawodowa to żaden wstyd! Aby odnieść sukces w tego typu placówce, trzeba być osobą niezwykle pracowitą i zorganizowaną.
Najnowsze komentarze