Wiele osób, które przystępują do egzaminu zawodowego ma wątpliwości i martwi się o jego końcowy wynik. W niektórych przypadkach zdarza się niestety tak, że nie udaje się zdać egzaminu za pierwszym razem. Jest to zmora wielu uczniów, jednak na pewno nie koniec świata! Egzamin zawodowy można poprawić, podobnie jak ma to miejsce w przypadku matury. Oczywiście, aby to zrobić, należy wypełnić pewne formalności.
Nic straconego! Możesz poprawić egzamin zawodowy
Zacznijmy od tego, że niezdanie egzaminu zawodowego nie przekreśla naszych szans na rozwój kariery. Przepisy przewidują, że jeżeli nie udało Ci się zdać egzaminu poprzez niestawienie się w odpowiednim terminie, nieuzyskanie wymaganej liczby punktów lub z powodu jego unieważnienia, możesz przystąpić do niego w kolejnych terminach. Ilość kolejnych podejść w zasadzie nie jest ograniczona. Musisz natomiast wiedzieć, że na takich samych zasadach możesz podejść do egzaminu zawodowego tylko dwa razy. Przy trzeciej i kolejnej próbie zasady zmieniają się na te dotyczące egzaminu eksternistycznego. Jest to rodzaj egzaminu, który umożliwia uzyskanie potwierdzenia kwalifikacji osobom, które przygotowują się do niego samodzielnie.
Zmienne warunki
Jeśli nie zdałeś tylko jednej części egzaminu, na przykład praktycznej lub teoretycznej, przystępujesz tylko do jej poprawy. Ta zasada jednak obowiązuje tylko przez pięć lat od pierwszej próby. Po pięciu latach będziesz zmuszony przystąpić do egzaminu w pełnym zakresie. Zarówno do części pisemnej, jak i praktycznej. Jest to bardzo ważna wiadomość jeśli z jakichś powodów będziesz musiał zwlekać nieco dłużej z ponownym podejściem do egzaminu zawodowego. Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze jest fakt, że trzecia i kolejna próba podejścia do egzaminu zawodowego jest płatna. Opłaty różnią się nieznacznie w zależności od placówki, zwykle jednak jest to kwota około 170 złotych łącznie za część pisemną i praktyczną.
Spiesz się, by poprawić egzamin zawodowy!
Możesz zacząć wypełniać formalności związane z kolejnym podejściem do egzaminu zawodowego już w chwili, gdy otrzymasz wyniki. Zanim jednak zdecydujesz się podjąć pierwszy krok, możesz złożyć wniosek o wgląd do swojej pracy oraz ewentualną weryfikację punktów. Wniosek tego typu możesz złożyć w terminie do 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników. Jest to sposób na upewnienie się, czy faktycznie istnieje potrzeba ponowienia próby zdania egzaminu. Jeśli zajdzie taka konieczność, możesz w każdej chwili złożyć deklarację ponownego przystąpienia do egzaminu. Będzie on miał miejsce w kolejnej sesji egzaminacyjnej.
Optymizm to podstawa
Choć ponowne przystąpienie do egzaminu wiąże się z wieloma formalnościami i dodatkowym stresem, warto dać sobie kolejną szansę. Niezdanie egzaminu zawodowego nie powinno być przez Ciebie traktowane jak porażka. Może się to zdarzyć każdemu, ma na to wpływ pech, stres lub natłok obowiązków. Aby poprawić egzamin zawodowy zapoznaj się z regulaminem tak, aby nic nie mogło Cię zaskoczyć. Najważniejsze jest oczywiście pozytywne myślenie, które pomoże Ci przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.
Najnowsze komentarze